Luneta do podglądania nieba

Wyszukanie odpowiedniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, szczególnie dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W czasie poszukiwania warto wziąć pod uwagę określone kryteria, które wiele ułatwią podjęcie kluczowej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Zdecydowanie najistotniejszym parametrem, jaki powinno się wziąć pod uwagę podczas poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im lepszy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie uchwycić. Znacząca jest także średnica obiektywu, i pole widzenia. Ludzie, którym zależy w dużej mierze na wygodzie korzystania powinny rozejrzeć się za modelem kątowym, gdzie okular zestawiony jest pod kątem 45°. Bezsprzecznie istotnym kryterium będzie też koszt takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych wystarczające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy asortyment, lub samodzielne uzupełnienie?

Na zestaw składa się korpus lunety, głowica, okulary oraz statyw. Oczywiście możemy sami poszukać pojedynczych elementów, lecz takie zadanie bywa zbyt kłopotliwe dla początkujących obserwatorów nieba. By mieć pewność, że wszystkie fragmenty osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe komplety oferowane przez producentów lunet.

Dlaczego warto kupić lunetę?

Chociaż może się wydawać, że lornetka oraz luneta cechują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje lepsze powiększenie oraz jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższy koszt przekłada się na jakość. Warto przy tym wspomnieć, że luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, ale będzie także pożyteczna podczas wypraw przyrodniczych. Jeśli jednak przewidujemy wykorzystać ją do podziwiania natury, pożądane byłoby postarać się o dodatkową wodoodporną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pełne przekonanie, iż sprzęt jest bezpieczny niezależnie od pogody.